Vigtigste Kunst Christie's har opdateret sine auktionskategorier til det 20. og 21. århundrede

Christie's har opdateret sine auktionskategorier til det 20. og 21. århundrede

Hvilken Film Skal Man Se?

Christies nye auktionskategorier repræsenterer et skift i, hvordan kunst identificeres.Christie's

hvorfor hillary vinder i 2016

Auktionshuse har for nylig modtaget utrolige omrystninger: Christie's, i sit første nylige salg af NFT-kunst, formåede at sælge $ 69.346.250 til Beeple's Everydays - De første 500 dage, og generelt har auktionshuse oplevet kvanteskift, mens de forsøgte at tilpasse sig det kun digitale begrænsninger nødvendiggjort af pandemien. I betragtning af disse enorme skift på ikke så kort tid er det fornuftigt, at større auktionshuse ville overveje, hvordan de går rundt med tingene, og det er præcis, hvad Christies ser ud til at gøre. I denne uge blev det klart, at for Christies kommende auktioner i maj ville store ændringer være på plads: hvad Christie formelt omtalte som impressionistiske og moderne auktioner efter samt krigen vil nu falde ind under kategorierne Kunst fra det 20. århundrede og kunst fra det 21. århundrede.

Dette indikerer et kæmpe skift i den måde, kunst tales om og karakteriseres på, især hvis andre auktionshuse følger Christies ledelse og opgiver kategorierne impressionistiske og moderne og efterkrigstidens og nutidige. Mens Sotheby ikke straks returnerede Bragancas anmodning om kommentar, er det klart, at andre auktionshuse helt sikkert vil blive fascineret af ændringen. Christies måde at gøre ting på kan lyde som om den klumper en masse forskellige stilarter sammen, men set på en anden måde, navneskiftet kommer ud som rent og stilistisk, idet det indikerer en Før og Efter.

Christie's, vi omfavner ånden i evolution og revolution og skifter den måde, vi præsenterer kunsten fra det 20. og 21. århundrede på for at afspejle en ny dag, sagde Alexander Rotter, den nu formand for det 20. og 21. århundredes kunst hos Christie's. i en erklæring. Denne omvæltningstid har haft en enorm indflydelse på kunstverdenen. Det har påvirket den kunst, der skabes i dag, og har ændret vores forståelse af fortidens kunst. Dette nye format giver os mulighed for at bringe vores nye fundne perspektiv frem på markedet på en spændende og dynamisk måde.

Artikler, Som Du Måske Kan Lide :