Vigtigste Kunst A24 auktionerer rekvisitter som en 'Uncut Gems' Furby til COVID-19 Relief

A24 auktionerer rekvisitter som en 'Uncut Gems' Furby til COVID-19 Relief

Hvilken Film Skal Man Se?

'Uncut Gems' Furby blev øjeblikkeligt en stjerne i sig selv.a24 / YouTube

Onsdag startede det elskede uafhængige studie A24 et nyt fundraising-projekt, der bestemt burde interessere alle, der bruger alt for meget tid på at rangere deres yndlingsfilm på Letterboxd. Den nye platform kaldes A24 Auktioner , hvor distributøren tilbyder genkendelige rekvisitter og kostumer fra nogle af de mest omtalte uafhængige film de sidste par år. Den har i øjeblikket fire planlagte auktioner forskudt over de næste par uger, hvoraf den første åbnede i dag. 100 procent af provenuet fra dette salg vil blive doneret til fire velgørenhedsorganisationer i New York, der er til gavn for samfund, der er ekstremt sårbare over for coronavirus: FDNY Foundation, Food Bank For NYC, NYC Health + Hospitaler og Queens Community House.

I øjeblikket seks originale objekter fra filmene 8. klasse, arvelig og Midt i 90'erne er tilgængelige at byde på, såvel som et kostume fra det innovative teenagedrama Eufori , som var et produkt af A24s tv-division. Interessen for auktionerne ser allerede ud til at være høj: trafikken har angiveligt overbelastet A24-auktionswebstedet og en mindeværdigt uhyggelig arvestykke dørmåtte fra Arvelig allerede har et topbud på $ 2.750 og klatring.

Den titulære lysarmatur fra 'The Lighthouse' vil også være til salg.A24 Auktioner

Senere i april og i begyndelsen af ​​maj vil interesserede budgivere være i stand til at kaste deres hatte i ringen for ting som en hypnotisk, smykket Furby-halskæde fra Uskårne ædelstene og en lille udskåret havfruefigur, der er central for plot af Robert Pattinson og Willem Dafoes arthouse-thriller Fyret. Den ikoniske May Queen kjole fra 'Midsommar.'A24 Auktioner

Dog måske den mest spektakulære vare, der vil snart være tilgængelig at byde på skal være den detaljerede, blomsterstræede og enorme May Queen-kjole, der bæres af skuespillerinden Florence Pugh i højdepunktet af Midsommer , instruktør Ari Asters 2019 folkelige gyserfilm om farerne ved at tage på ferie med din undervældende kæreste. May Queen-kjolen er dækket af 10.000 håndlimede falske blomster, og kostumedesigner Andrea Flesch havde brug for to måneder for at færdiggøre det endelige design.

Sikker på, at May Queen-kjolen ville se spektakulær ud i hjørnet af dit hjem, hvis den blev vist som noget, der tilnærmede sig et permanent juletræ, men en endnu bedre brug af tøjet ville invitere dine venner, når en social distancering ender, skifter til det, mens de er distraheret og skræmmer de levende dagslys ud af dem. Hvem vidste, at en overflod af blomster kunne være så afslappende?

Artikler, Som Du Måske Kan Lide :