Vigtigste Kunst Originale kostumer fra 1960'ernes serie 'Batman', der sælges på auktion

Originale kostumer fra 1960'ernes serie 'Batman', der sælges på auktion

Hvilken Film Skal Man Se?

Adam West som Batman og Burt Ward som Robin i Batman , 1966.Silver Screen Collection / Hulton Archive / Getty Images

gratis omvendt opslag med navn

Det er interessant, at mens pris og popularitet af fine kunstværker har fortsat med at skyde i luften overalt i verden, kan du måske ikke høre så meget mere om samlere, der minder om memorabilia, - mennesker, der bruger deres interesser og lagerplads til at samle store objekter, som måske kun en lille gruppe yderligere entusiaster måske finder værdifulde. Den 17. december slipper den amerikanske memorabilia-entusiast John Azarian 200 artefakter fra sit store arkiv af popkulturens 20. århundredes bric-a-brac i en auktion arrangeret af Profiler i historien . Azarian's er en samling, der inkluderer Lynda Carter's Vidunderkvinden kostume, tunikaer båret af rollebesætningsmedlemmerne i originalen Star Trek serier og et par Batman og Robin kostumer, der ligner deres oprindelige 1960-serie. I nutidens superheltbesatte kulturelle klima er det sidstnævnte kostumer, der skaber mest interesse, som forventes at sælge til ca. $ 200.000 .

I modsætning til blue-chip-kunstværker af berømte kunstnere, der sælges og udveksles mellem de meget velhavende i det væsentlige som aktier og obligationer, har Batman- og Robin-kostumer en så astronomisk sentimental værdi for Azarian, at hans salg af kostumer kommer med en bestemt betingelse: han vil have dem til at forblive sammen, når de er købt, som to ængstelige hvalpe fra samme kuld. Jeg vil ikke bryde parret op, sagde Azarian til New York Post . De er det eneste komplette og originale par i verden. Der er andre kostumer, men de mangler stykker, eller der er replikaer. Mine er 100 procent autentiske.

Men selvfølgelig er Azarian's ubegrænsede lidenskab for superheltrelaterede efemerer ikke unik. For kun to uger siden betalte en køber 1,26 millioner dollars for den første Marvel-tegneserieudgave, der nogensinde er lavet, og som fortalte oprindelseshistorien om den menneskelige fakkel . Dette giver mening: Når vores kollektivt forbrugte kulturelle produkter bliver mere og mere begrænset til streamingtjenester, klæber diehard fans sig til håndgribelige souvenirs af den måde, tingene plejede at være.

Artikler, Som Du Måske Kan Lide :